Competitions 19-20

Singles 1st Round draw
# Player 1 Player 2
1 Darren Lock
v

Martin Knight
2 Geoff Merriman
v

Rich Wilkinson
3 Barrie McIntosh
v

Andy Peers
4 Caz Stephens
v

Carol Stephens
5 Steve Courts
v

Chris Perring
6 Gavin Dyche
v

James Popplewell
7 Ian Powell 
v

Keith Moore
8 Amanda Fleming
v

Matt Mills
9 Jason Pascoe
v

Ryan Bilson
10 Mark Ashton
v

Andrew Best
11 Matt Green
v

Paul Sturtridge
12 Bob Stephens
v

Andrew Gooch
13 Gary Spencer
v

Jason Cocks
14 Matt Chesterfield
v

Justin Hooley
15 Garry Stephens
v

Antony Maddams
16 Liam Johns
v

Stuart Giles

Home player to contact away player by 20th October and match to be played by 7th November
Please text result to Geoff Hawken or Clive Stuthridge – alternatively post on the facebook group page

Bill Toms 1st Round draw – Away player receives extra 5 points
# Player 1 Player 2
1 Matt Moore
v

Matt Green
2 Geoff Hawken
v

Shaun Strickland
3 Darren Biggen
v

Chris Perring
4 Andrew Best
v

Barrie McIntosh
5 Leon Collard
v

Richard Opie
6 Josh Bristow
v

Craig Nicholls
7 James Beeches
v

Nathan Shaw
8 Geoff Merriman
v

Gary Spencer
9 Luke Kennedy
v

Graham Taylor
10 Andy Peers
v

Jason Cocks
11 Steve Courts
v

Liam Reynolds
12 Ryan Bilson
v

John Hancock
13 Mark Sullivan
v

Stuart Giles
14 Carol Stephens
v

Martin Knight
15 Ben Prynn
v

Antony Maddams
16 Garry Stephens
v

Bob Stephens
17 David Vipond
v

Matt Chesterfield
18 Andrew Gooch
v

Keith Moore
19 Jason Pascoe
v

Graham Hoskin
20 Phil Hooley
v

Chris Stephenson
21 Mo Roscorla
v

Keiran Clemes
22 Terry Middleton
v

Bye
23 Roy Bayliss
v

Bye
24 Amanda Fleming
v

Bye
25 Matt Vessey
v

Bye
26 Mark Ashton
v

Bye
27 Clive Stuthridge
v

Bye
28 Paul Sturtridge
v

Bye
29 Leigh Rosevear
v

Bye
30 Wayne Jordan
v

Bye
31 James Popplewell
v

Bye
32 Justin Hooley
v

Bye

Home player to contact away player by 20th October and match to be played by 7th November
Please text result to Geoff Hawken or Clive Stuthridge – alternatively post on the facebook group page

New Competition – Doubles Handicap 1st Round draw

Away players receives extra 5 points

1) Jason Pascoe/Ross McMenemy +35 v Luke Kennedy/Roy Bayliss +43 away = 13 start
2) Carol Stephens/Amanda Fleming +53 v Andrew Best/Gary Spencer 0 home = 48 start
3) Roger Smithson/Howard Brett +33 v Andy Peers/Geoff Hawken +20 home = 13 start
4) Charles McMiram/Matt Woodward +36 v Craig Nicholls/Terry Nicholls +50 away = 19 start
5) Richard Bolt/Clive Stuthridge +28 v Josh Bristow/Wayne Jordan +45 away = 22 start
6) Kieran Clemes/Liam Reynolds +30 v Darren Biggen/Matt Moore +50 away = 25 start
7) Mark Cockayne/Stewart Dewings +33 v Stuart Giles/Geoff Merriman +38 away = 10 start
8) Paul Thomas/Ben Stunell +38 v Garry Stephens/Richard Opie +12 home = 21 start
9) Ben Prynn/Matt Chesterfield +33 v Dave Tregale/Adrian Evans +45 away = 12 start
10) Phil Hooley/Justin Hooley +30 v Martin Knight/Mark Sullivan +28 home = 2 start
11) John Hancock/Terry Middleton +53 v Ryan Bilson/Barrie McIntosh -3 home = 51 start

BYES
Ryan Taylor/Graham Taylor +31
Chris Stephenson/Jason Cocks +9
Mark Ashton/Matt Green +10
Leon Collard/Matt Mills +22
Dave Kendall/Nathan Shaw +38

Home players to contact away player by 20th October and match to be played by 7th November
Please text result to Geoff Hawken or Clive Stuthridge – alternatively post on the facebook group page

Willie Thomas 1st Round draw

Away player receives extra 5 points
1) Carol Stephens v Shaun Strickland
2) Matt Moore v Ryan Taylor
3) Mo Roscorla v John Hancock
4) Kieran Clemes v Roger Smithson
5)Dave Tregale v Josh Bristow
6) Richard Bolt v Graham Hoskin
7) Roy Bayliss v Mark Sullivan
8) Wayne Jordan v Mark Cockayne
9) Clive Stuthridge v Terry Middleton
10) Amanda Fleming v Adrian Evans
11) Darren Biggen v Aiden Craddock
12) Paul Thomas v Leigh Rosevear
13) Mike Delaney v Ben Stunell
14) Liam Reynolds v Graham Taylor
15) Luke Kennedy v Craig Nicholls

BYE
James Beeches

Home player to contact away player by 20th October and match to be played by 7th November
Please text result to Geoff Hawken or Clive Stuthridge – alternatively post on the facebook group page

Pairs 1st Round draw

1) Leon Collard/Matt Mills v Garry Stephens/Richard Opie
2) Luke Kennedy/Roy Bayliss v Jason Pascoe
3) Ryan Bilson/Barrie McIntosh v Mark Ashton/Matt Green
4) Andy Peers/Geoff Hawken v Amanda Fleming/Caz Stephens
5) Rich Bolt/Clive Stuthridge v Martin Knight/Andrew Gooch

BYES
Andrew Best/Gary Spencer
Jason Cocks/Chris Stephenson
Steve Courts/Matt Vessey

Home players to contact away players by 20th October – matches to be played by 7th November
Please text result to Geoff Hawken or Clive Stuthridge – alternatively post on the facebook group page

Seniors 1st Round draw

1) Roger Smithson v Antony Maddams
2) Andy Peers v Keith Moore
3) Terry Middleton v Geoff Hawken
4) John Hancock v John Daniell
5) Roy Bayliss v Leon Collard

BYES
Chris Perring
Dave Kendall
Richard Opie
Adrian Evans
Paul Thomas
Dave Tregale
Graham Hoskin
Bob Stephens
Len Flower
Dave Vipond
Mo Roscorla

Home player to contact away player by 20th October – matches to be played by 7th November
Please text result to Geoff Hawken or Clive Stuthridge – alternatively post on the facebook group page

Team Pairs draw

1) Tregonissey C v Bethel A
2) St Blazey v Tregonissey A
3) Bethel D v St Neot
4) Mevagissey A v Bugle A

Matches to be played on Tuesday 19th November